Happy Hour… of Code! ;)

matrix├Än data de 8 decembrie 2015, ├«n cadrul op┼úionalului de informatic─â sus┼úinut de prof. Daniela T─ânase, elevii claselor a VII-a au participat la c├óte o or─â de programare, ├«ntr-una dintre cele dou─â s─âli multimedia ale ┼×colii Gimnaziale nr. 18 ÔÇ×Jean BartÔÇŁ Constan┼úa. Ei au putut s─â ├«nve┼úe ce ├«nseamn─â programarea, ├«mbin├ónd pl─âcutul cu utilul, jocul cu codul…

De mare ajutor pe durata ├«ntregii activit─â┼úi s-a dovedit informaticianul ┼čcolii, Mihaela V├«ntu. La ├«nceputul orei elevii au urm─ârit un material video privind ora de programare: Hour of Code (Ora de Programare) este o mi┼čcare global─â ce a antrenat zeci de milioane de elevi si studen┼úi din peste 180 de ┼ú─âri. Oricine, oriunde, poate organiza un eveniment de tip Hour of Code. Tutoriale de o or─â sunt deja traduse ├«n peste 40 de limbi. Nu e nevoie de cunostin┼úe speciale.┬áV├órsta recomandat─â: de la 4 la 104 ani! Mai multe detalii pe:

Ca aplica┼úie practic─â, s-a optat pentru ÔÇ×Ora de programare MinecraftÔÇŁ, elevii fiind deja familiariza┼úi cu… mineritul virtual. La final ei au putut s─â-┼či creeze propriul lor joc. Evident, au fost ├«nc├ónta┼úi!…

Las─â un r─âspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>