Happy Hour… of Code! ;)

matrixÎn data de 8 decembrie 2015, în cadrul opţionalului de informatică susţinut de prof. Daniela Tănase, elevii claselor a VII-a au participat la câte o oră de programare, într-una dintre cele două săli multimedia ale Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa. Ei au putut să înveţe ce înseamnă programarea, îmbinând plăcutul cu utilul, jocul cu codul…

De mare ajutor pe durata întregii activităţi s-a dovedit informaticianul şcolii, Mihaela Vîntu. La începutul orei elevii au urmărit un material video privind ora de programare: Hour of Code (Ora de Programare) este o mişcare globală ce a antrenat zeci de milioane de elevi si studenţi din peste 180 de ţări. Oricine, oriunde, poate organiza un eveniment de tip Hour of Code. Tutoriale de o oră sunt deja traduse în peste 40 de limbi. Nu e nevoie de cunostinţe speciale. Vârsta recomandată: de la 4 la 104 ani! Mai multe detalii pe:

Ca aplicaţie practică, s-a optat pentru „Ora de programare Minecraft”, elevii fiind deja familiarizaţi cu… mineritul virtual. La final ei au putut să-şi creeze propriul lor joc. Evident, au fost încântaţi!…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>