Fii Moş Crăciun fericit la noi în şcoală!

Afis-DivertaVineri, 12 decembrie 2014, ora 12, Campania „Fii Moş Crăciun fericit!” a ajuns la Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” din Constanţa. Elevii şcolii, sub îndrumarea profesorilor Mariana Momciu şi Alina Cazacu, au pregătit pentru Moş Crăciun muzică, dansuri şi poezie, o adevărată serbare de iarnă.

Programul artistic, numit „Bucuria copiilor, de la Sfântul Nicolae la naşterea Domnului”, este dedicat tuturor copiilor care primesc daruri cu bucurie, de sărbători, dar care şi dăruiesc la rândul lor acelora mai puţin norocoşi.

După primirea oaspeţilor, elevii clasei a V-a A au povestit viaţa şi minunilor Sfântului Nicolae, după care au recitat poezii despre obiceiurile populare de iarnă şi colindători elevii clasei a III-a C, coordonaţi de profesor pentru învăţământul primar Cazacu Petrica Alina.

Prodan Iulia din clasa a VIII-a A a interpretat un cântec de iarnă, iar corul şcolii, alcătuit din 15 elevi ai claselor a VII-a şi a VIII-a, a interpretat colinde religioase închinate Naşterii Domnului, ca şi eleva Teodora Roşu din clasa a III-a B, care a interpretat un colind la chitară.

Aşa după cum se ştie, după terminarea Postului Naşterii Domnului tinerii încingeau hora satului; tot astfel au făcut şi elevii clasei a V-a A care au jucat o geampara interpretată la orgă de elevul Drăghia Ionuţ, din clasa a III-a B. Iar elevii Drobniţchi Alexandru şi Simionov Rareş au dansat vals cu partenerele lor.

La eveniment au participat organizatorii campaniei „Fii Moş Crăciun fericit!”, Aqua Magic şi Asociaţia Culturală Wild Art. Andreea Şerban, manager Aqua Magic, a venit însoţită de cunoscutele Rechizite trăsnite, care au colindat încă din vară Parcul acvatic din Mamaia, Aqua Magic, librăriile Diverta şi care au fost dăruite copiilor prezenţi. Elevilor Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” li s-au mai pregătit şi alte surprize, daruri minunate de la oameni minunaţi, deconspirate de Moş în ultima clipă!

Organizatorii Campaniei „Fii Moş Crăciun fericit!” le reamintesc tuturor celor care doresc să doneze copiilor din satele judeţului Constanţa haine, alimente neperisabile, jucării, cărţi, că o pot face zilnic la centrele de colectare din Parcul Aqua Magic, Mamaia şi în librăriile Diverta din City Mall şi Maritimo Mall.

Reflectarea evenimentului în presă:


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>