Elevii lui Jean Bart, mândri că-s dobrogeni!

Mândru-i portul românesc… mândri-s și tinerii JeanBartieni când poartă costumul, cântecul și jocul de acasă. Joi, 21 noiembrie, a fost iarăși sărbătoare pentru elevii Școlii Gimnaziale Nr. 18 „Jean Bart” Constanța.

Elevii claselor a V-a A și a VI-a B, coordonați de domnii profesori: Lungu Ioan-Cosmin, Tănase Daniela, Zaharia Elidia-Carmen și Burciu Alina, au continuat și săptămâna aceasta manifestările dedicate Zilei Dobrogei. Cu bucurie, au participat la spectacolul găzduit de Școala Gimnazială Nr. 40 „Aurel Vlaicu”, în cadrul unui proiect inițiat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Constanța și Primăria Municipiului Constanța.

Elevii noștri au gândit momente inedite care să reprezinte portul popular al aromânilor, au realizat o expoziție tematică și o prezentare PPT, îmbinând armonios tradițiile și obiceiurile plaiului dobrogean.

Și ce-ar fi Dobrogea fără glasul copiilor noștri? Căci nicicând nu a răsunat mai bine Dobroge, mândră grădină, tare dragă-mi ești! Ai noștri au încântat audiența cu al lor recital de folclor autentic. Un tablou cusut cu fir de cântec și joc dobrogean!

           Felicitări, dragi elevi și profesori! La 141 de ani de la Unirea Dobrogei cu Țara, am pășit înainte, cu mândrie, pe drumul tradiției dobrogene!

CONSILIER IMAGINE,

Prof.  Alexandra Andreea ILIE

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>