Eco-moda & Eco-Crăciunul 2015

În cadrul proiectului ecologic „Pământul oamenilor”, elevii Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa (din clasele V B, VI A, VI B & VIII B) au derulat, pe 4 decembrie 2015, sub coordonarea prof. Zaharia Elidia Carmen, a prof. dr. U. I. şi a prof. Tănase Daniela, două activităţi ce au combinat utilul cu plăcutul, educaţia cu distracţia, ambele sub semnul simultan al artei şi al educaţiei ecologice…

Cea dintâi, Eco-moda, a constat în confecţionarea de piese de vestimentaţie din materiale reciclabile şi, evident, în prezentarea lor, într-o adevărată paradă a modei (pentru formarea abilităţilor practice, de comunicare, de lucru în echipă, dar şi pentru a găsi o utilitate plăcută materialelor reciclabile).

Cea de-a doua, Eco-Crăciunul, a propus o expoziţie cu machete din materiale reciclabile, dublată de o expoziţie mai tradiţională de pictură, coordonată de prof. U. I., la care participă elevi de la Şcoala Gimnazială nr. 17 „Ion Minulescu”, Şcoala Gimnazială nr. 33 „Anghel Saligny” şi, desigur, Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa.

Ambele expoziţii vor fi prezente pe holurile şcolii noastre până în luna ianuarie, urmând ca la final să li se acorde diplome elevilor creativi, ingenioşi, care au realizat lucrări originale, cu un mesaj ecologic corespunzător. Lucrările vor fi jurizate de către cadrele didactice implicate în proiect, precum şi de către reprezentanţi ai părinţilor.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>