Dragobete versus Valentine: 1-0

LOVE IS ALL AROUND: pe 23 februarie, elevii claselor a VIII-a din Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa, coordonați de doamna bibliotecar R. C., au pregătit o activitate intitulată Dragobete versus Valentine’s Day: Controverse, istoric, tradiții. Tema nu a fost aleasă deloc întâmplător: dezbaterea s-a desfășurat vineri, în ajun de Dragobete, una dintre cele mai frumoase sărbători autohtone care marchează începutul primăverii. Tradițiile românești practicate cu acest prilej sunt foarte frumoase, dar mai puțin cunoscute de tânăra generație…

Valentine’s Day, în schimb, a reușit să cucerească aproape tot globul, ca Zi a Îndrăgostiţilor, beneficiind de o mediatizare intensă și fiind susținută de o adevărată industrie. Elevii claselor a VIII-a au format două echipe: cei de la B au susținut Dragobetele iar cei de la A au pledat pentru cauza valentinilor.

Fiecare echipă a prezentat istoricul, tradițiile și obiceiurile sărbătorii alese. A urmat o selecție de melodii considerate reprezentative, după care participanții au argumentat de ce și-au ales să susțină una dintre sărbători. A existat și un juriu, format din domnii profesori Lungu Gabriela (limba română şi limba latină) și Lungu Cosmin (istorie – educaţie socială şi cultură civică) și din elevele A. F. de la A, respectiv R. N. de la B. Acesta a trebuit să aprecieze și să noteze prestația echipelor, după fiecare probă. A existat și sprijinul nepreţuit al doamnei profesor de limba engleză, teacher Irina Roșu. Au existat pregătiri, emoții, suspans, răsturnări de situaţie, satisfacții. La final, câștigători au fost desemnați elevii clasei a VIII-a B, reprezentanții Dragobetelui… Sorry, Valentine, maybe next time! 🙂

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>