Darius cucereşte China

IMG_2813PERFORMANŢĂ: Acum, că v-am atras atenţia, se cuvine să precizăm că, în cele ce urmează, nu este vorba despre vreun exerciţiu de imaginaţie istorică în care marele rege al perşilor, Darius I, ar fi cucerit China din perioada Primăverilor și Toamnelor, ci de performanţa elevului M. D. din clasa a VII-a B. Coordonat de prof. dr. I. S. U., el şi-a adjudecat, prin intermediul limbajului universal al artei, un Premiu Special la competiţia internaţională de pictură pentru copii de la Tianjin, China (International Children’s Painting Competition). Darius excelează în ştiinţele exacte, având în acelaşi timp înclinaţie pentru limbile străine şi sensibilitate artistică. Felicitări!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>