Cupa Unirii la Şah: 4 menţiuni

20150122_195340După cinci runde de câte zece minute şi multe, multe emoţii, atât pentru participanţi cât şi pentru părinţi, colegi ori profesorul însoţitor, clasamentul final al Cupei Unirii la Şah, competiţie din CAER iniţiată şi organizată de Şcoala Gimnazială nr. 29 “Mihai Viteazul” Constanţa, ajunsă pe 22 ianuarie 2015 la cea de-a noua ediţie, ne-a rezervat o surpriză plăcută: 3 menţiuni – locul IV au fost adjudecate de Isai Mario (clasa a IV-a B), Lazăr Raymond-Daniel şi Ion Cristian (clasa a VIII-a B), şi o menţiune – locul VII i-a revenit lui Arsenie Dimitrios Alexios (clasa a VII-a A). După trei victorii, Isai Mario, care a jucat cu numai împotriva unor elevi mai mari ca vârstă, a făcut o singură remiză şi a pierdut o singură partidă, în faţa celui care s-a clasat pe locul I, Rădoi Teodor-Luca din clasa a V-a B a şcolii gazde. Bravo, băieţi!…

Clasamentul complet este următorul:

  • LOCUL I: RĂDOI LUCA-TEODOR – Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • LOCUL II: VULPE MIHNEA – Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • LOCUL III: ENE ANDREI – Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, BAJDECHI ALEXANDRU-Școala Nr. 37, Constanța, TILL ROBERT – Școala Nr. 37, Constanța, EMIN CLAUDIU–Școala Nr. 7 ,,Remus Opreanu”
  • LOCUL IV: VULPE ANDREI-Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, LAZĂR RAYMOND DANIEL- Școala Nr. 18 ,,Jean Bart”, ISAI MARIO- Școala Nr. 18 ,,Jean Bart”, ZAHARIA ALIN-Școala Nr. 17 ,,Ion Minulescu”, ANDRIEȘI RAREȘ–Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, ION CRISTIAN-VIOREL-Școala Nr. 18 ,,Jean Bart”, DĂSCĂLINA ROBERT–Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • LOCUL V: MUȘAT ANDREI-Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, TALAGAI DANIEL- Școala Nr. 12 ,,B.P.Hașdeu”, TEODORU RADU—Școala Nr. 7 ,,Remus Opreanu”, LEFTER DANIEL–Școala Nr. 37, Constanța, TINCU RAREȘ-Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, PARIS VALENTIN –Școala Nr. 17 ,,Ion Minulescu”, PALICIUC CONSTANTIN–Școala Nr. 17 ,,Ion Minulescu”, PUȘCAȘU ANA MARIA-Școala Nr. 43 ,,Ferdinand”, ABIBULA FARAH-Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, VLĂSCEANU MIHAI-Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, TURICEANU DRAGOȘ-Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • LOCUL VI: VLADA ANDREI DANIEL-Școala Nr. 43 ,,Ferdinand”, MĂRĂȘESCU ALEXANDRU-Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • LOCUL VII: ILIESCU MIHNEA-Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, IANCU PAUL–Școala Nr. 7 ,,Remus Opreanu”, LIGA COSMIN-Școala Nr. 7 ,,Remus Opreanu”, GRECU CĂLIN–Școala Nr. 43 ,,Ferdinand”, GEAMBAZU DARIUS-Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, IVANCIU ALEXANDRU-Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, MORARU DANIEL-Școala Nr. 12 ,,B.P.Hașdeu”, ARSENIE DIMITRIOS-ALEXIOS-Școala Nr. 18 ,,Jean Bart”, AMARIEI RADU-MARCEL–Școala Nr. 17 ,,Ion Minulescu”, COJOCARU MARA–Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, PAVLOV DAVID-Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, IORDAN DANIEL–Școala Nr. 12 ,,B.P.Hașdeu”
  •  LOCUL VIII: POPESCU DELIA-Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, HAGIU ROBERT—Școala Nr. 43 ,,Ferdinand”, TUTELEA LIVIU–Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, LĂPUȘTEA RĂZVAN-Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul” (transferat în semestrul II la Școala Nr. 18 ,,Jean Bart”)
  • LOCUL IX: BUCUR ROBERT–Școala Nr. 12 ,,B.P.Hașdeu”, BOGDĂNOIU ALEXANDRU—Școala Nr. 12 ,,B.P.Hașdeu”, CORNESCU ROBERT—Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, NIȚĂ ALEXANDRU–Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • LOCUL X: STAN VICTOR—Școala Nr. 43 ,,Ferdinand”, ȘTEFAN SILVIU–Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, ZAVELEA TIBERIUS–Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”

Pentru cunoscători, punctajele sunt disponibile, online, aici, sau, în format .pdf, aici.

Reflectarea evenimentului în presă:


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>