Cum se vede şcoala noastră din spaţiul cosmic…

ssssSincer, nu ştim exact! Dar avem o oarecare idee despre cum se vede spaţiul cosmic din Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa: şi anul acesta, elevii noştri au celebrat Săptămâna Mondială a Spaţiului Cosmic, între 4 şi 10 octombrie, tema activităţilor fiind „Teledetecţia Trasează Viitorul”. Unde teledetecţie se referă la observarea Pământului din spaţiu… Proiectul, destinat elevilor din clasele a V-a si a VII-a şi coordonat de prof. Busuioc Loredana Maria, prof. Zaharia Elidia Carmen şi prof. Tănase Daniela, cu sprijinul nepreţuit al părinţilor, a urmărit transmiterea unor informaţii despre spaţiu, despre sistemul nostru solar, sateliţi, aplicaţii comerciale şi utilitare ale serviciilor prin satelit, explicarea unor fenomene fizice din Univers, precum şi experimentarea directă a acestor servicii prin diverse activităţi. Elevii au avut cea mai importantă contribuţie, fie prin realizarea unor machete sau planşe ale sistemului solar (reunite într-o expoziţie de pe holul de la etajul şcolii, cel mai aproape de cer…), fie prin susţinerea unor comunicări cu baze ştiinţifice, ticluite chiar de ei…

Spaţiul, ultima frontieră

Cercetarea ştiinţifică bazată pe sistemele de observare din spaţiul cosmic sprijină predicţiile şi managementul situaţiilor catastrofale, dezvoltarea agiculturii, păstrarea păcii şi multe, multe altele…

În baza protocolului de colaborare încheiat de Agenția Spațială Română (ROSA), coordonatorul național al activităților spaţiale din România, cu Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice, toate unitățile de învățămât au fost invitate să participe la Săptămâna Mondială a Spaţiului Cosmic.

Evenimentul World SpaceWeek este coordonat de Organizația Națiunilor Unite, cu sprijinul World Space Week Association (WSWA). WSWA conduce o echipă globală de Coordonatori Naționali, care promovează celebrarea World SpaceWeek în propriile lor țări. Începând cu prima ediție, World SpaceWeek a crescut în amploare, devenind cel mai mare eveniment public din întreaga lume dedicat celebrării spaţiului.

Poezia spaţiului

Văzut din Lună, Pământu-i frumos / Verde, se pare, şi pe-alocuri albastru. / Pentru cei trăitori de pe alte planete. / Pământul are-o lumină de astru.” (Nichita Stănescu )

We are all made of stardust. It sounds like a line from a poem, but there is some solid science behind this statement too: almost every element on Earth was formed at the heart of a star. (Physycs.org)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>