(Cum să inviţi cu succes) Natura în oraş

Mai are natura loc printre betoane, străzi asfaltate şi clădiri din oţel? Este suficient pentru oameni să fie conectaţi la tehnologie, în detrimentului conectării la natură? Cultura urbană înseamnă excluderea naturii din spaţiul său construit?” Iată câteva întrebări la care Fundaţia Noi Orizonturi  ne propune să reflectăm în cadrul proiectului „Green Service Learning”, implementat cu ajutorul Lidl: şcoala noastră este una dintre cele 53, din 18 judeţe, selectate în cadrul programului „Natura în oraş”, prin care elevii noştri vor învăţa, timp de 2 zile, cum să readucă natura în mediul urban…

Doi formatori entuziaşti din partea Fundaţiei Noi Orizonturi, înarmaţi cu mult entuziasm şi iubire de natură, i-au condus pe elevii noştri, pe 30 septembrie şi pe 1 octombrie 2017, prin hăţişurile temelor propuse: Care sunt cele mai mari provocări ale mediului în spaţiul urban? Ce poţi face pentru a încuraja natura să-şi regăsească locul în viaţa oraşului? Ce înseamnă un proiect de service-learning, cum se concepe, cum se redactează şi cum se implementează? Cum se obţine o finanţare? Ei bine, la finalul cursului cele mai bune 25 de idei de proiect vor fi finanţate şi vor putea fi, astfel, puse în practică.


Un mare proiect de mediu pentru cei mici tocmai a fost răsădit în şcoala noastră…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>