Cod portocaliu… de bună dispoziţie!

Happy hour of code reloaded: De un început de vacanţă activă au avut parte elevii clasei 5 B: însoţiţi de doamna dirigintă, teacher Irina Roşu, şi de părinţi, ei au beneficiat de o iniţiere gratuită de două ore în tainele programării, derulată în reprezentanţa Orange din City Park Mall, sub îndrumarea unei echipe entuziaste formate din trei tinere programatoare din Cluj-Napoca, cu o mare experienţă, deja, în activităţile cu cei mici… Atelierul a fost special conceput pentru copiii cu vârste între 10 și 13 ani, care au putut învăța, în joacă, noțiuni generale de programare precum bucle, instrucțiuni, algoritimi, depanare, condiții etc. Pe parcursul activităţilor practice, copiii au creat mici programe și au dezvoltat jocuri și povești interactive pe care le-au putut distribui ulterior. La final, copiii au primi recomandări pentru a-şi continua activitatea și acasă și pentru a putea obține, ulterior, certificatul de absolvire nivel 2 pentru micii programatori. Marii programatori de mâine se ascund poate, deja, printre elevii noştri de azi… 🙂

O alternativă la ploaia de afară...
O alternativă la ploaia de afară…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>