Cititori în stele

Captur2eE vremea sărbătorilor, când toți cei dragi revin acasă. Ne privim în ochi şi încercăm să redescoperim magia din noi. Închipuiți-vă o seară de decembrie în care un învățător le propune elevilor săi din clasa I B, precum şi părinților acestora, o călătorie printre realizările anului ce trece şi dorinţele anului ce vine…

Fiecare stea este unică şi fiecare fiinţă umană străluceşte în felul său. Haideţi să descoperim lumina din sufletele noastre, să o facem să strălucească cu fiecare gest frumos! Mulțumiți pentru momentele petrecute împreună!” Activitatea, cu tema Cititori în stele”, s-a dorit, în atmosfera mirifică a sărbătorilor de iarnă, un exercițiu de introspecție, benefic dezvoltării personale a elevilor, dar și stimulării capacității de empatizare a familiilor, sărbătorile de iarnă reprezentând doar pretextul călătoriei în lumea dorințelor luminoase. Cu har didactic, Doamna a provocat părinţii să indice calităţile copiilor, iar aceștia au adus mulțumiri pentru darurile primite. Fără trac si emoţii inutile, cei mici s-au întrecut în isteţime şi abilităţi de înțelegere a textelor scrise şi, cu maximă sinceritate, au spus exact ce îşi doresc să îmbunătățească în anul viitor din perspectiva vieţii şcolare. Părinţii au primit o lecţie despre răbdare, înțelegere şi despre importanţa încurajării eforturilor copiilor…

Aşa au primit Steluţele” părinţii elevilor din clasa  I B, care au cântat, împreună cu copiii lor, colindul învățat la întâlnirea propusă de doamna învățător Doriţa Ştefănescu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>