Cititori în stele – povestea continuă…

dscf1007Pe 24 noiembrie 2016, urmaşii scriitorului-marinar Jean Bart, din şcoala constănţeană care, de douăzeci de ani, îi poartă cu mândrie numele, au beneficiat de o iniţiere în tainele astronomiei: călăuză printre stele le-a fost, tuturor elevilor din clasele a V-a A, B şi C, astronomul Şt. C., cunoscut pasionaţilor de la Observatorul astronomic din cadrul Complexului Muzeal de Ştiinţele Naturii Constanţa.

Elevii au fost încântaţi de informaţiile primite, cât şi de imaginile prezentate privind misterele Universului. Au pus fel de fel de întrebări, la care au primit explicaţii, urmând să-şi aprofundeze cunoştinţele sau să găsească unele răspunsuri în urma viitoarelor vizite la Observatorul astronomic din Constanţa.

Activitatea face parte dintr-un proiect mai larg, care vizează completarea orizontului de cultură al elevilor în domeniul astronomiei, astrofizicii şi astrofotografiei, cultivarea atitudinii responsabile pentru protejarea naturii, dar şi cunoaşterea patrimoniului muzeal din cadrul Observatorului astronomic şi al Planetariului – un mediu favorabil cultivării înclinaţiilor, aptitudinilor, intereselor şcolarilor curioşi.

UPDATE: pe 6 decembrie 2016, de Moş Nicolae, după o nouă prezentare pentru clasa a VIII-a B şi clasa VI-a B, aproape toţi elevii şcolii (mai puţin clasele a VI-a A şi B şi clasa a VIII-a B, care vor recupera, curând) au avut parte de o surpriză… au putut privi luna prin telescop. Reacţiile lor: nepreţuite!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>