Ce ZICI? Citim împreună?

„Carte frumoasă, cinste cui te-a scris!” Dar și celui care te citește!

Anul acesta, de Ziua Internațională a Cititului Împreună (ZICI) 2020, ne-am reunit în bibliotecă – acest spațiu fantastic cu și despre cărți –  și-am citit, firește, împreună! Astfel, sub îndrumarea doamnei învățătoare Marin Florentina și a doamnei bibliotecar Caba Ramona, elevii clasei I A au citit alături de părinții, bunicuțele și frații lor din cărticele ce se regăsesc în biblioteca școlii sau în biblioteca personală.

Materialele selectate au respectat tema de anul acesta: „Citim împreună pentru a vindeca planeta!”, iar printre cărțile cu care ne-am delectat, s-au numărat: „Stejarul pitic, cel mai bun tătic”, „Copacul cel darnic”, „Țup. Imposibil e doar un cuvânt”. Micuții au fost răsfățați cu ceai cald, iar atmosfera a fost cu atât mai plăcută…

Colegii mai mari, elevi în clasa a VI-a A, au marcat și ei evenimentul dedicat lecturii. Au ales să citească împreună… din Caragiale. Pe 30 ianuarie s-au împlinit 168 de ani de la nașterea marelui dramaturg. „Lanțul slăbiciunilor”, schița aleasă de doamna profesor Butnariu Carmen spre a fi citită,  a servit drept pildă școlarilor de gimnaziu.

 

Oriunde există un om care iubește cărțile și cel puțin altă ființă care împărtășește această iubire. Ziua Internațională a Cititului Împreună este un eveniment organizat în România de Brandi Bates împreună cu cadre didactice și bibliotecari din toată țara. Mulți oameni vor citi împreună în biblioteci, în școli și grădinițe, în case, în birouri…

Scopul acestor acțiuni este acela de a deschide apetitul pentru lectură.  Împărtășim visuri frumoase în care toți părinții citesc împreună cu copiii lor ZILNIC și fac din lectură momentul de conectare și de iubire al zilei.

 Ce lucru încântător este o carte! Iar noi suntem, fiecare, precum paginile unei cărți! Filă cu filă, împreună, scriem o poveste: Povestea unei școli cu nume de scriitor! Povestea Școlii Jean Bart! 

CONSILIER IMAGINE,

Prof.  Alexandra Andreea ILIE

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>