Carte frumoasă, cinste cui te-a scris

Carte frumoasă, cinste cui te-a scris! / Încet gândită, gingaş cumpănită; / Eşti ca o floare-anume înflorită / Mâinilor mele, care te-au deschis.

Versurile lui Tudor Arghezi din Cuvinte potrivite (1927) descriu minunatele făptuiri recente ale Clasei a II-a B dintr-o şcoală constănţeană cu nume de scriitor: cum noblesse oblige, îndrumaţi de doamna învăţătoare Doriţa Ştefănescu, toţi elevii ei şi-au meşterit, fiecare sieşi, care cum s-a priceput, câte o CARTE. Cu tot dichisul: copertă, titlu, cuprins, poveşti şi desene, tâlc, mâlc şi pâlc. Ba chiar cu tabla înmulţirii la sfârşit, pe post de supliment, ca să doarmă cu ea sub pernă (să se-nveţe singură, ea cu noi, noi cu ea)!…

Doar sunt mari de-acum, ştiu de toate, şi mai ales cum să potrivească ascunşi de lună vorba-n fluier sau în strună, să sune bine, frumos şi adevărat. Drept să spunem, de mult nu s-a pomenit, aici şi aiurea, printre oamenii mari şi mici, dar mai ales mijlocii, ceva mai frumos! Norocul nostru, cinste lor…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>