Carnaval de Halloween

Trick or treat? Dacă e Halloween, e cu siguranţă carnaval. Cu deghizările, sperieturile (de formă) şi (mai ales) dulciurile de rigoare. Marţi, 28 octombrie, elevii claselor a III-a A, B şi C, şi joi, 30 octombrie 2014, elevii claselor I A, a II-a A şi B, coordonaţi de profesoara lor de engleză Ramona Raţiu, au intrat în atmosfera de carnaval, prin intermediul unor activităţi dedicate momentului…Organizatorii şi-au propus:

  • Îmbogățirea culturii generale cu informații despre Halloween, adecvate vârstei elevilor;
  • Dezvoltarea aptitudinilor şi înclinaţiilor artistice şi tehnice ale elevilor prin crearea unor măști specifice de carnaval;
  • Exersarea abilităților de comunicare;
  • Încurajarea spiritului de competiție prin participarea la concursuri.

Febra de Halloween a cuprins întreaga şcoală, pe cei mari şi pe cei mici deopotrivă…

După prezentarea unor cunoștințe despre Halloween, adecvate vârstei elevilor, s-au desfăşurat  ateliere de lucru pentru confecționarea unor măști de Halloween (într-un iureş de creioane colorate, acuarele, pensule, foarfece, lipici, hârtie colorată, dovleci sculptați, costume și planșe de Halloween), şi în final, un concurs de măști. Activitatea de Halloween s-a terminat prin acordarea diplomelor de participare și a premiilor I, II, III pentru cele mai frumoase măști.

În plus faţă de marţi, elevii au primit planşe cu diverse desene de Halloween pe care trebuia să le coloreze sau să le picteze cât mai creativ. Ambele activităţi s-au desfăşurat cu succes, elevii arătându-se încantaţi şi dornici de a mai fi părtaşi şi la viitoare activităţi care ţin de cultura americană şi britanică!…

UPDATE: Lor li s-au adăugat, pe 31 octombrie, elevii clasei a IV-a A, coordonaţi de prof. înv. primar Ion Florentina, care şi-au organizat propriul lor Carnaval de Halloween, în acord cu frenezia generală… Ei au creat decoruri şi costume de carnaval, au participat la o paradă a costumelor şi la jocuri distractive, desemnând, în final, cele mai atractive (înspăimântătoare?) ţinute…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>