Chimie: o calificare la naţională

PERFORMANŢĂ: Elevul A. D.-A. din clasa a VII-a A s-a calificat la etapa naţională a Concursului de chimie „Raluca Rîpan”, destinat elevilor de clasa a VII-a şi ajuns la cea de-a XI-a ediţie. Anul acesta, etapa naţională va avea loc la Constanţa, în perioada 11-14 iunie 2015. Toţi ceilalţi trei colegi ai lui A. care au participat la etapa locală din 25 aprilie 2015 (H. D., T. Al. şi D. C.) s-au calificat la etapa judeţeană din 23 mai 2015. Raluca Rîpan (27 iunie 1894, Iași – 5 decembrie 1972, Cluj-Napoca) a fost o cunoscută chimistă, doctor în chimie anorganică cu mențiunea Summa cum laude (1922), membru titular a Academiei Române (din 1948), prima femeie din România doctor în științe chimice şi prima femeie academician din țara noastră.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>