Calendarul desfăşurarii Evaluării Naţionale la clasele a II-a, a IV-a şi a VI-a

evalMinisterul Educatiei Naţionale a aprobat calendarul desfăşurării Evaluării Naţionale la clasele a II-a, a IV-a şi a VI-a. Probele se vor derula în a doua jumătate a lunii mai 2015, după cum urmează:

Clasa a II-a:

  • 18 mai 2015: Scris – Limba română
  • 19 mai 2015: Citit – Limba română / Scris-Citit: Limba română pentru minorităţile naţionale
  • 20 mai 2015: Matematică
  • 21 mai 2015: Scris – Limba maternă
  • 22 mai 2015: Citit – Limba maternă Clasa a IV-a:
  • 26 mai 2015: Limba română
  • 27 mai 2015: Matematică
  • 28 mai 2015: Limba maternă

Clasa a VI-a:

  • 2 iunie 2015: Limbă şi comunicare
  • 3 iunie 2015: Matematică şi Ştiinţe ale naturii

Testele, caietele cadrului didactic şi fişele de evaluare pentru elevii claselor a II-a, a IV-a si a VI-a vor fi elaborate de Centrul National de Evaluare şi Examinare (CNEE), din subordinea Ministerului Educaţiei.

Subiectele de la aceste evaluari de final de clasă sunt în concordanţă cu programele scolare, au un nivel mediu de dificultate şi un format asemănător cu cel al evaluărilor internaţionale (de exemplu, testele PISA, cu un grad înalt de interdisciplinaritate), se arată în Metodologia publicată de Ministerul Educaţiei.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>