Baylab: chimie distractivă

Școala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa are o relaţie privilegiată cu fizica şi chimia, graţiei strădaniilor doamnei profesor Carmen Zaharia: cu atât mai firească implicarea noastră în Proiectul Baylab, desfăşurat în perioada 2-12 mai 2017, în două etape, „Cea mai mare Lecţie de Ştiinţe!” (2-8 mai 2017) şi „Laboratorul de Ştiinţe Baylab” (8-12 mai 2017). Şi pentru că trebuie început devreme, ne-am adresat clasei a V-a A…

Iniţial, ucenicilor vrăjitori li s-au prezentat, în laboratorul de fizică-chimie al şcolii, diferite experimente de laborator, cu sprijinul eleviilor din clasele mai mari, M. D. (VIII B), B. M. (VII B) şi B. V. (VI B). Ei au fost apoi invitaţi pe data de 11 mai 2017 în cadrul Laboratorului de Ştiinţe de la Universitatea „Ovidius” Constanţa, unde au realizat experimente, au colorat cu pigmenţi obţinuţi din diferite plante şi au realizat, pe cont propriu, experimentând, cât de utilă şi de frumoasă e chimia!…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>