Balul iernii 2016 & Bucuria dăruirii. La Don Bosco…

craciun-fericitPe 22 decembrie 2016, elevii de gimnaziu şi profesorii lor de la Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa au ieşit, la Oratoriul „Don Bosco” din Constanţa, în întâmpinarea sărbătorilor de iarnă…

Un afiş de Cătălina Cantaragiu
Un afiş de C. C. (VI A)

Un spectacol muzical de excepţie, impregnat de spiritul vacanţei de Crăciun, din care nu au lipsit tradiţionalele colinde în română şi engleză (le mulţumim doamnelor profesoare S. T. şi… Carmen-Elidia Zaharia, uluitoare, pentru pregătirea muzicală a colindătorilor), le-a oferit elevilor din clasa a V-a A M. M. şi T. A. ocazia să-şi impresioneze colegii mai mari şi mai mici cu calităţile lor vocale, respectiv instrumentale; toată lumea a dansat, inclusiv pe piese alese în ultimele două săptămâni chiar de elevi, îndemnaţi de teacher Irina Roşu, Moş Crăciun însuşi şi-a făcut apariţia şi a împărţit replici mai mici ale lui, din ciocolată…, dar tot nu a reuşit să-l egaleze în popularitate, nici măcar pe departe, pe maestrul de ceremonii al serii, domnul profesor de istorie Lungu Cosmin, care, ajutat de un microfon şi de câţiva foşti elevi ai şcolii (spiriduşi dezertaţi din solda Moşului?), a ridicat la cote incendiare ştacheta distracţiei…

Le mulţumim pentru găzduire partenerilor noştri tradiţionali de la Oratoriul „Don Bosco” din Constanţa; o parte din fotografiile din galeria de mai jos, precum şi filmuleţele, le aparţin.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=p0Tz5i1kPU4]
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=LBP0-pVlu3U]

Bucuria dăruirii

N-avea cum să nu iasă bine… Cu o zi înainte, o parte din artiştii noştri îşi făcuseră încălzirea, pe aceeaşi scenă, în cadrul unui spectacol organizat de doamna inspector şcolar Geanina Zaharia împreună cu preotul C. G. de la Fundaţia Don „Don Bosco”, intitulat Festivalul Bucuria Dăruirii”, din cadrul unui proiect mai amplu: alături de şcoala noastră au mai participat la programul artistic Liceul Teoretic Ovidius, Liceul Gheorghe Miron Costin, CSEI Albatros, Colegiul Tehnic Tomis, Şcoala din Limanu, Şcoala Gimnazială nr. 37 şi Colegiul Dobrogea Castelu (mulţumim, B. A. şi A. E. N.).

Cu alte câteva zile înainte… pe 13 decembrie, elevii noştri participaseră la o defilare de modă, prezentându-şi propriile lor creaţii realizate din materiale reciclate, în cadrul proiectului Ecomoda,  coordonat de prof. Tănase Daniela, Zaharia Elidia Carmen, Crânguş Mirela şi inf. Vîntu Mihaela.

catwalk

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>