Artist în școala mea

PARTE DE ARTE: în Școala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanța nu există vârstă prea mică pentru a deveni manager de proiect: contează determinarea, ideea inițială și abilitățile de muncă în echipă…

Astfel, 5 fete din clasa a III-a B (prof. înv. primar Dorița Ștefănescu), îndrăgostite de artele plastice și de pisici (dacă ne luăm după afiș!), și anume B. A.-M., B. G. N., J. E., R. I. și S. M., au redactat și implementat, cu sprijinul neprețuit al colegilor mai mari din Consiliul Școlar al Elevilor, al doamnei consilier educativ Mihaela Capră, al doamnelor învățătoare și al voluntarilor TEAM (da, chiar e adevărat: Together Everyone Achieves More!), un proiect grandios (și nu doar pentru 9-10 ani!), în două etape, derulat în aprilie și mai 2018, intitulat „Artist în școala mea”.

Prima etapă, „Școala mea, țara mea” (denumire potrivită în Anul Centenarului Marii Uniri), a atras 84 de elevi din clasele primare: lucrările lor, expuse pe holurile școlii, au concurat în cadrul a două secțiuni, juniori și experimentați; numai 40 de artiști s-au calificat în etapa a doua, numită „Galaxia copilăriei”…

Joi, 31 mai 2018, înainte de Ziua Copilului, proiectul s-a încheiat în mod festiv: în curtea școlii, cei 40 de finaliști au avut bucuria de a-și demonstra talentul pe viu, au pictat, s-au distrat și au fost premiați.

Nu contează că ești mic dacă te pricepi un pic: echipa de proiect a avut satisfacția de a parcurge, cu entuziasm, drumul de la ideea inițială la diplomele finale (o demonstrație de artă digitală realizată de B. G.). Sperăm că proiectul va deveni o tradiție a școlii noastre, prin care creativitatea elevilor noștri, sursă de idei minunate, să fie pusă în valoare și să-și găsească o dreaptă împlinire…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>