Am jucat în deplasare. Pe o scenă. La Bucureşti…

O parte din elevii Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa (din clasele V-VIII) au participat, în data de 24 octombrie 2015, la o excursie în Bucureşti, organizată de profesoara lor de religie, Momciu Mariana. Prima oprire a fost, în mod previzibil, la Mănăstirea Radu Vodă, ce adăposteşte Moaştele Sfântului Nectarie Taumaturgul. Tămăduiţi, cu amintiri împrospătate despre Grădina Raiului, elevii au vizitat apoi Grădina Botanică „Dimitrie Brândză”  (superbă, toamna şi în tot restul anului!) şi Grădina Zoologică din Bucureşti. A urmat Muzeul Național al Țăranului Român. Pe scurt, ca un veritabil parcurs iniţiatic, excursia a marcat primatul spiritualităţii, urmat de o trecere în revistă a creaţiei / lumii materiale, aprofundată în două regnuri ale sale, întoarcerea acasă fiind precedată de o reasumare a tradiţiei, cu un moment cu totul special, de comuniune / participare / prindere în hora vieţii…

La Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” elevii noştri au încins o horă în jurul interpretului de muzică populară Gabriel Dumitru, care a postat următorul text, plin de emoţie, pe pagina lui de Facebook:

Astăzi, la Muzeul Satului „Dimitrie Gusti”, am avut onoarea să am lângă mine cei mai frumoşi copii!
Sunt convins că tradiția noastră, cântecele şi jocul nu vor pieri cu asemenea tineri, vă mulțumesc tuturor că ați cântat cu mine şi că am fost împreună pe aceeași scenă!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>