„Alege! Este dreptul tău”: 2 calificări la faza naţională

e-c1Sâmbătă, 12 martie 2016, la Liceul Tehnologic „V. Madgearu” Constanța, s-a derulat cea de-a XIV-a ediție a Concursului Naţional „Alege! Este dreptul tău” – etapa județeană, având ca temă „Comerţul online”. La secţiunea Desen, talentaţii elevi ai Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa au obţinut 2 Premii I, 2 Premii II, 1 Premiu III şi 1 Menţiune. Cele 2 desene distinse cu Premiul I s-au calificat la Faza Naţională a concursului. Felicitări tuturor!

asta esteRezultatele pe secţiuni:


I. CLASELE II – III

  • Premiul II: P. C.-P., clasa a II-a, Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa
  • Premiul III: R. A., clasa a II-a, Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa

II. CLASELE IV – VI

  • Premiul I: V. ŞT. B., clasa a VI-a, Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa (CALIFICARE LA ETAPA NAŢIONALĂ)
  • Premiul II: P. B. M., clasa a VI-a, Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa

III. CLASELE VII-VIII

  • Premiul I: C. M. B., clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa (CALIFICARE LA ETAPA NAŢIONALĂ)
  • Menţiune: A.R.-A., clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa

Competiția este organizată de către Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor, în parteneriat cu Ministerul Educaţiei Naționale şi Cercetării Ştiinţifice, respectiv Comisaratul Județean pentru Protecția Consumatorilor Constanța și Inspectoratul Școlar Județean Constanța. Comisia de jurizare a fost formată din reprezentanți ai instituțiilor inițiatoare, ai mediului economic și ai presei locale. Proiectul vizează formarea unor tineri consumatori conștienți de drepturile lor legitime în direcția protecției consumatorului, în paralel, desigur, cu stimularea creativităţii literare şi artistice.

Pentru secțiunile de desene au fost jurizate 115 lucrări de la unități de învățământ din județul Constanța, iar pentru secțiunea IX- XI au fost calificați la faza județeană 17 elevi. La etapa națională a concursului vor participa desenele și creațiile grafice clasate pe locul I și elevii de liceu clasați pe locurile I și ll la etapa județeană.

Elevii noştri de ciclu primar au fost îndrumaţi de prof. înv. primar. Marin Florentina, iar cei de gimnaziu, au fost coordonaţi de responsabilul cu siguranţa online, prof. dr. Roşioru Mădălin-Teodor, şi de directorul şcolii, prof. Busuioc Loredana.

Reflectare în media:


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>